3 najpopularniejsze pomysły na elewację zewnętrzną

projekt elewacji

Wykończenie domu jest jednym z ważniejszych kroków, jeśli chcemy na co dzień cieszyć się jego pięknem. Wybór elewacji to dla wielu osób problem, z którym nierzadko mierzą się przez wiele miesięcy. Warto postawić na trwałe rozwiązanie, które będzie pełniło swoją funkcję przez lata.

Wybór elewacji domu nie jest prosty, głównie ze względu na różnorodność materiałów, z których można skorzystać. Do tego wszystkiego dochodzi aktualna moda, do której wiele osób pragnie się dostosować. W tym wszystkim powinny znaleźć się również względy praktyczne – jak trwałość, a także łatwość w utrzymaniu czystości. Jaką zatem wybrać elewację domu, która nie tylko doskonale wpasuje się w popularne standardy, ale jednocześnie nie będzie utrudnieniem dla mieszkańców? 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze elewacji? 

Elewacja to nie tylko estetyczny element wykończenia domu. Chroni także budynek przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi – opadami deszczu, promieniami słonecznymi czy mrozem. Dlatego warto zdecydować się na takie materiały, które przetrwają każdy sezon, bez względu na temperaturę czy porę roku. Może to być zarówno kamień dekoracyjny, drewno lub materiał drewnopodobny, jak i kolorowy tynk. Możliwości jest dużo, a w praktyce trudno jest zdecydować się na jeden. 

Uniwersalna czy nowoczesna elewacja – co lepsze? 

dom elewacjaWspółcześnie rynek budowlany jest pełen nowoczesnych rozwiązań, z których skorzystać może każdy. Rodzaj elewacji również jest do nich zaliczany. Wybierać można spośród rozwiązań uniwersalnych, które sprawdzą się na lata, jak i bardziej nowoczesnych czy nawet awangardowych, jeśli szukamy czegoś, co wyróżni nasz dom w całej okolicy. 

Zaletą uniwersalnych rozwiązań jest fakt, że sprawdzają się one w każdym otoczeniu, o każdej porze roku, a także są sprawdzone przez profesjonalne firmy zajmujące się elewacją zewnętrzną. W ten sposób trudniej o wpadkę i nieodwracalną szkodę, która już do samego końca będzie widniała na ścianie naszego domu. Jeśli jednak chodzi o bardziej nowoczesne rozwiązania to z pewnością będą one stanowiły oryginalny, a jednocześnie niezwykle indywidualny akcent w okolicy.

Najpopularniejsze pomysły na elewację zewnętrzną 

Współcześnie można wyróżnić 3 popularne pomysły na realizację elewacji zewnętrznej. Właściciele domów do wykończenia wykorzystują drewno, które łączą najczęściej z białym lub beżowym tynkiem oraz szkłem. W ten sposób dekorowane są nowoczesne konstrukcje, które doskonale sprawdzą się zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i domach położonych bliżej terenów zielonych. 

Ciekawym wyjściem jest również połączenie drewna z kamieniem dekoracyjnym, co z pewnością sprawdzi się w przypadku klasycznych domów jednorodzinnych. Kamień nie tylko będzie ładnie prezentował się na tle całego domu – spełni także swoje zadanie ochronne. Jednocześnie warto pamiętać, że jest to surowiec, który najłatwiej się czyści – zwłaszcza jeśli mieszkamy przy bardzo ruchliwej ulicy.

Popularnym rozwiązaniem jest wykorzystanie zwykłego, kolorowego tynku. Jednokolorowe domy zawsze będą prezentowały się dobrze, a klasyczne rozwiązanie podkreśli przynależność mieszkańców do danej społeczności. Ważne jest, aby kolor był stonowany, jeśli pragniemy połączyć kilka odcieni, a także pasował do stolarki okiennej i drzwiowej. 

Jaki materiał na elewację wybrać? 

Samo położenie elewacji nie oznacza jednak, że zadanie właściciela się kończy. Z upływem czasu każda elewacja będzie wymagała czyszczenia – niezależnie od tego w jakim miejscu postawiliśmy dom. Zarówno drewno, kamień jak i tynk będą się brudziły od zanieczyszczeń unoszących się w powietrzu. O ile jeszcze kamień dekoracyjny można łatwo doprowadzić do stanu pierwotnego, o tyle drewno i tynk potrzebują dodatkowego zabezpieczenia. Dlatego wiele osób korzysta z usług profesjonalnych firm, które oferują materiały łatwe w utrzymaniu czystości, a jednocześnie niepotrzebujące dodatkowej konserwacji. Drewno, które jest położone na elewacji domu można umyć, bez konieczności sezonowego zabezpieczenia. Natomiast materiał, z którego wykonuje się tynkową elewację domu jest odporny na zanieczyszczenia i dopiero po wielu latach konieczne może być odświeżenie koloru. Wybór elewacji domu nie jest łatwy, dlatego warto postawić na popularne i sprawdzone rozwiązania. 


Jeśli szukasz firmy, która wykona elewację domu we Wrocławiu, zapoznaj się z ofertą Stylbud. Fachowcy pomogą w dobraniu odpowiedniego rodzaju elewacji, najlepiej sprawdzającego się na danym podłożu.