Ekspertyza budowlana – w jakich przypadkach jest niezbędna?

ekspertyza budynku

Kiedy planujemy remont zmieniający konstrukcję budynku lub chcemy kupić nieruchomość warto sprawdzić jaki jest jej stan techniczny. Mamy tu wyboru opinię i ekspertyzę techniczną. Jeżeli wahamy się czy zdecydować się jedynie na opinie, czy zainwestować w ekspertyzę najlepiej zapytać specjalistę. On po wykonaniu wizji lokalnej będzie mógł nam doradzić. Na którą opcję się zdecydować? I w jakich przypadkach ekspertyza jest niezbędna?

Opinia a ekspertyza techniczna

Chcąc ocenić stan techniczny obiektu możemy zdecydować się na opinię. Specjalista wydaje ją na podstawie oględzin budynku i przejrzeniu dokumentacji. Musimy pamiętać, że nie jest ona jednoznaczna i zależy od doświadczenia naszego eksperta. Osoby z dużą wiedzą i doświadczeniem będą w stanie zauważyć problemy już na tej podstawie. Jednak naprawdę ukryte zmiany mogą umknąć nawet najlepszym.

Dużo głębszą analizą jest ekspertyza techniczna budynku. W takim przypadku prócz oględzin i dokumentacji specjalista przeprowadza pomiary i wykonuje obliczenia. Jest ona dużo bardziej wiarygodna. Oczywiście wiedza i doświadczenie naszego eksperta jest równie istotna, jednak nie polegamy jedynie na niej. Możemy sprawdzić wiarygodność obliczeń i analizę zgromadzonych dokumentów. Taka praca wymaga więcej czasu i zaangażowania, więc musimy liczyć się z tym, że będzie ona droższa.

W ramach ekspertyzy możemy liczyć na analizę stanu technicznego części lub całego obiektu, inwentaryzację uszkodzeń oraz badanie materiałów użytych podczas budowy. Pamiętajmy, że będzie to analiza wytrzymałości fundamentów, stropów, ścian, elewacji i dachu. Jest ona często wykonywana w konkretnym celu i pod kątem planowanych zmian w użytkowaniu lub przebudowy.

Co ważne, możliwe jest także uzyskanie pełnej analizy zjawisk, które mają miejsce podczas procesów budowlanych oraz podczas użytkowania budynku. Dobry specjalista może nam również doradzić w zakresie możliwości naprawy ewentualnych uszkodzeń.

W jakich sytuacjach warto zdecydować się na ekspertyzę techniczną budynku?

W wielu sytuacjach warto zdecydować się na opinię rzeczoznawcy budowlanego. Zazwyczaj, jeżeli zastanawiamy się czy warto w nią zainwestować, powinniśmy to zrobić. Przede wszystkim taką sytuacją jest zakup nieruchomości. W takim przypadku ekspertyza budowlana to zawsze dobra inwestycja. Jeżeli znajdziemy jakieś ukryte wady po zakupie ich naprawa będzie dużo bardziej kosztowna. Właściwie powinna być to standardowa procedura jak przegląd auta przed jego zakupem.

Prawo budowlane wymaga ekspertyzy, kiedy planujemy diametralną przebudowę budynku lub zmianę sposobu jego użytkowania. W takich sytuacjach bardzo ważne jest sprawdzenie czy ewentualne zmiany nie naruszą konstrukcji budynku. Nie możemy w końcu wyburzyć ścian nośnych bądź naruszyć konstrukcji w inny sposób. Jeżeli budynek będzie użytkowany inaczej niż do tej pory również należy sprawdzić czy konstrukcja będzie prawidłowo funkcjonować.

Skanowanie stropu

Jeżeli zauważamy w naszym domu, mieszkaniu czy biurze pęknięcia na ścianach lub rysy na stropach zdecydujmy się na ekspertyzę techniczną. Wszelkie przemieszczenia konstrukcji, zwłaszcza takie, które utrudniają nam zamykanie lub otwieranie okien i drzwi to także znak ostrzegawczy. Dzięki opinii eksperta będziemy mogli dowiedzieć się, czy wady są wynikiem naruszenia konstrukcji, czy zużycia materiału. W rezultacie będziemy wiedzieli jakich zmian i napraw musimy dokonać.

Ekspertyza techniczna budynku to gwarancja naszego bezpieczeństwa, dlatego nie możemy na niej oszczędzać. Dzięki niej mamy pewność, że strop nie spadnie nam na głowę. W przypadku zakupu nieruchomości to gwarancja dobrej inwestycji pieniędzy. Taka praca wymaga indywidualnego podejścia, dużej wiedzy i doświadczenia dlatego warto zdecydować się na najlepszego specjalistę.

Komu zlecić wykonanie ekspertyzy budowlanej?

Jak już wspominaliśmy dobra opinia zależy od eksperta. Z tego powodu bardzo ważny jest wybór odpowiedniej osoby. Opinię techniczną może wydać technik posiadający uprawnienia budowlane lub doświadczony inżynier. Ekspertyzy budowlane wymagają wiele więcej pracy i odpowiedniego zaplecza, by wykonać pomiary i badania.

Zawsze przed wynajęciem danej firmy sprawdźmy czy ma możliwości, by je przeprowadzić. Ekspertyzy mogą być przeprowadzone jedynie przez rzeczoznawców budowlanych, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Co ważne taka osoba może przygotować ekspertyzę potrzebną do postępowania administracyjnego czy sądowego.