Drzwi wewnętrzne są nieodłącznym elementem każdego domu. Nikt nie lubi sytuacji, kiedy te się paczą, wichrują lub trą o podłogę.
Uniknięcie takiej sytuacji wymaga odpowiedniego przygotowania do montażu, a ten zaczyna się tak naprawdę już w momencie podjęcia decyzji o zakupie drzwi. Konieczne jest wykonanie odpowiedniego pomiaru. Zmierzenie wysokości i szerokości otworu drzwiowego jest istotnym elementem. Należy jednak pamiętać, że szerokość otworu drzwiowego, nie jest równa szerokości samych drzwi.
Jak montować?
Drzwi wewnętrzne są łatwe do samodzielnego wstawienia, a to dlatego, że producenci starają się przygotować swoje wyroby w taki sposób, by montaż był nieskomplikowany. Sprzyjają temu zmontowane fabrycznie elementy takie jak ościeżnice, wkłady i szyldy od zamków. W takiej sytuacji montaż sprowadza się do osadzenia ościeżnicy w otworze ściennym, zamocowanie listew maskujących i zawieszenie skrzydła.
Praktyczne porady dla „drzwiowych” bohaterów domu
Warto zwrócić uwagę na pewne aspekty, które są niezwykle istotne w procesie montażu drzwi. Pozwoli to na bezproblemowe i sprawne zamontowanie drzwi. Są to następujące wskazówki:
- Pomiary należy wykonać wtedy, gdy na podłodze jest już posadzka
- Przed rozpoczęciem montażu konieczne jest dokładne zapoznanie się z warunkami gwarancji. Jest to niezwykle istotne, gdyż w przypadku zastosowania pewnych rozwiązań może wydarzyć się sytuacja, kiedy traci się gwarancję na produkt. Powodem utraty gwarancji może być na przykład montaż ościeżnicy kołkami, a nie pianką, albo samodzielne podcinanie drzwi;
- Po dostarczeniu produktu do domu przez kuriera lub samodzielnym transporcie konieczne jest delikatne i ostrożne otwieranie poszczególnych opakowań, tak aby nic nie uległo uszkodzeniu. Dokładne sprawdzenie zgodności z zamówieniem, jakości i stanu jest ważnym elementem, który wyeliminuje ewentualne późniejsze problemy;
- Montaż drzwi najlepiej jest rozpocząć po zakończeniu wszystkich innych prac budowlanych – w przeciwnym razie mogą one zostać uszkodzone lub ubrudzone. Temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić ponad 18°C. Natomiast wilgotność powinna utrzymywać się na poziomie 45-60%;
- Przed rozpoczęciem montażu warto jest zabezpieczyć podłogę oraz inne elementy np. folią, po to, aby uniknąć ich zniszczenia lub zabrudzenia. Jest to niezwykle istotne zwłaszcza w sytuacji montażu drzwi przy pomocy pianki, gdyż takie zachlapania są bardzo trudne do usunięcia;
- Już na etapie wyboru drzwi należy sobie odpowiedzieć na pytanie czy wybiera się drzwi prawe lub lewe (nazywane tak są ze względu na stronę montażu zawiasów w ościeżnicy). Warto zwrócić uwagę, że drzwi do łazienek i toalet oraz innych małych pomieszczeń bez okien powinny się otwierać na zewnątrz – wszystko ze względów bezpieczeństwa. Gdyby ktoś zasłabł, lub potrzebował pomocy to łatwo wtedy przyjść z pomocą.
- Inne praktyczne porady dotyczą między innymi szerokości drzwi wewnętrznych, która to powinna być nie mniejsza niż 80 cm. Decyzja o montażu gałki wymaga także większego odsunięcia jej od krawędzi drzwi, wszystko po to, by nie uderzać się w dłoń.
Montaż drzwi
To podstawowa czynność, która gwarantują bezpieczne użytkowanie drzwi. Ościeżnice mogą być zmontowane fabrycznie, lub składać się z części, które należy połączyć w całość. Konieczne jest używanie dedykowanych do tego dodanych do paczki łączników. Zamontowaną ościeżnicę należy wstawić w otwór w ścianie i stabilizować przy pomocy drewnianych lub plastikowych klinów.
Szczelina między ścianą a ościeżnicą powinna zostać wypełniona pianką montażową, nawet w sytuacji zamontowania jej kotwami. Potem wstawia się rozpórki, które usztywniają ościeżnicę w czasie piankowania. Bez nich uległaby ona zwichrowaniu.
Po zamontowaniu ościeżnicy konieczne jest osłonięcie powstałej szczeliny. W tym celu stosowane są listwy maskujące. Przed ich przymocowaniem należy przyłożyć je do ściany, po to aby sprawdzić czy nie należy ich skrócić. Listwy są przyklejane klejem montażowym lub klejem dedykowanym do wyrobów drewnianych.
Po tym etapie przychodzi czas na długo wyczekiwany moment – montaż i ewentualne przycinanie skrzydła drzwiowego. Konieczne jest odpowiednie wyregulowanie zawiasów (poprzez ich odkręcenie lub dokręcenie do skrzydła). Sam montaż wkładki czy klamki jest bardzo prosty. Należy jedynie uważać na to by nie porysować powierzchni skrzydła drzwiowego.
Montaż drzwi we Wrocławiu nie jest trudną czynnością, zwłaszcza, gdy korzysta się z gotowych elementów ze sklepu. Stosowanie się do wymienionych podstawowych zasad pozwoli cieszyć się drzwiami przez długi czas.