Lista obowiązkowych pytań które musisz zadać kupując nieruchomość

podpisanie umowy kupna domu

Podejmując decyzję o kupnie nieruchomości bardzo często emocje biorą górę i zapominamy o wielu ważnych sprawach. Dlatego przed podpisaniem umowy warto zadać deweloperowi kilka pytań, dzięki czemu jeszcze przed zapłatą będziemy wiedzieć na czym stoimy. Pośpiech jest złym doradcą, dlatego przygotuj sobie listę najważniejszych pytań dotyczących stanu nieruchomości, kosztów dodatkowych czy kwestii prawnych.

Listę pytań do dewelopera należy przygotować tuż po zapoznaniu się z ofertą i po dokładnej analizie wszystkich wymienionych w niej elementów. To właśnie wtedy pojawiają się pierwsze wątpliwości. Jeśli pominiemy tę część przed podpisaniem umowy, możemy żałować swojej decyzji po odbiorze kluczy. A konsekwencje, zwłaszcza finansowe nie sprawą, że moment kupna nieruchomości będzie powodem do świętowania.

Czy deweloper posiada wszystkie pozwolenia na budowę?

W praktyce żaden deweloper nie ruszy z budową z swojej inwestycji bez posiadania odpowiednich pozwoleń i dokumentów, które potwierdzają jego jako właściciela terenu. Warto jednak zapytać o nie podczas pierwszego spotkania. Deweloper powinien udostępnić Klientowi wszystkie wymagane dokumenty, aby potencjalny kupujący mógł się z nimi zapoznać.

Najczęściej dokumentacja będzie obejmowała księgi wieczyste nieruchomości, kopię pozwolenia na budowę, a także projekt architektoniczno-budowlany wszystkich budynków, które będą stawiane w ramach tej inwestycji. Można również poprosić o kopię odpisu z rejestru przedsiębiorców spółki oraz o sprawozdanie finansowe do dwóch lat wstecz.

W jaki sposób finansowana jest budowa?

Kolejną kwestią o jaką warto zapytać jest sposób finansowania budowy. Większość deweloperów inwestuje własne środki w budowę, ale niektórzy korzystają ze środków kredytu hipotecznego. W praktyce spółka, która zaciągnęła kredyt w banku, została już zweryfikowana jako wiarygodna. Warto jednak wiedzieć, że w tym przypadku konieczne będzie wyodrębnienie własnej nieruchomości z całości inwestycji, aby nie ponosić dodatkowych kosztów związanych z kredytem hipotecznym.

Deweloper jest zobowiązany do udostępnienia tych informacji.

Jak planowane jest zagospodarowanie najbliższej okolicy?

To pytanie powinniśmy zadać jeśli nasze mieszkanie jest dopiero dziurą w ziemi, a sama inwestycja nowego osiedla powstanie w niedługim czasie. Warto wiedzieć, czy w okolicy planowane są kolejne budowy, czy deweloper stawia raczej na tereny zielone i miejsce do rekreacji. W odpowiedzi na pytanie można także uzyskać informacje dotyczące ogrodzenia osiedla, montażu kamer wizyjnych czy kwestii ochrony. Oprócz tego deweloper udzieli informacji czy w inwestycji planuje budowę placu zabaw dla dzieci, podjazdu dla wózków i wind w przypadku wysokich bloków mieszkalnych.

Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzję o zakupie mieszkania w danej okolicy wiedząc, czego możemy się spodziewać w przeciągu kilku lat.

umowa z deweloperem-kupno domu

Jak wygląda stan deweloperski?

Z racji tego, że stan deweloperski ma różna znaczenie dla poszczególnych przedsiębiorców, warto dopytać o szczegóły, aby później nie być zawiedzionym stanem mieszkania. Pytania w tym zakresie powinny dotyczyć przede wszystkim etapu wykończenia ścian oraz wylewki betonowej na podłodze.

Można również zapytać o rodzaj zamontowanych okien i parapetów. Istotne są również pytania związane z kwestią zakładania instalacji elektrycznej czy przyłącza wody. Deweloper będzie również w stanie udzielić informacji dotyczących rodzaju drzwi wejściowych oraz miejsca na futryny drzwi wewnętrznych. Będzie to miało wpływ na późniejszy remont, a także opłaty za zużyte media.

Jakie są warunki odstąpienia od umowy?

Istotnym pytaniem, o którym nie można zapomnieć są warunku odstąpienia od umowy. W teorii wszystko powinna regulować ustawa deweloperska, ale w praktyce wielu deweloperów dodaje do umowy swoje zapisy. Te niekorzystne dla nas mogą sprawić, że umowę będzie trzeba renegocjować lub zupełnie zrezygnować z zakupu.

W warunkach odstąpienia od umowy powinny znaleźć się takie zapisy jak koszty rezygnacji z kupna, powody czy ewentualne zadośćuczynienie w przypadku opóźnień w oddaniu mieszkania do użytku.

Planując kupno nieruchomości, warto przygotować się do rozmowy z deweloperem. Dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek już po podpisaniu umowy, a także będziemy wiedzieć na czym stoimy. Pytania powinny być zatem przemyślane i dotyczyć konkretnych spraw. Deweloper ma obowiązek odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości, udostępniając również całą dokumentację. Taka rozmowa sprawi, że będziemy pewni decyzji o zakupie.