Lokal pod działalność

Lokal pod działalność

Witaj, dziś dowiesz się na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu lokalu dla Twojego biznesu,. Jego lokalizacji, wymaganych zezwoleniach i innych istotnych rzeczach, których ja doświadczyłem, a przed którymi ostrzegę.

Jedną z najważniejszych decyzji jaką przy zakładaniu firmy trzeba podjąć jest jej lokalizacja. Najprościej jeżeli biznes możesz prowadzić przez internet, z domu, bądź z biura, którego miejsce jest wtedy mniej istotne, a problem ten sam się rozwiązuje. Co innego gdy chcesz otworzyć np. kiosk, piekarnię, czy restaurację. Im większe miasto, im bliżej centrum tym ceny lokali użytkowych rosną i to bardzo. Ale wiem z doświadczenia, że nawet w ścisłym centrum, dużego miasta, można znaleźć lokal z witrynami oraz dużym ruchem pieszych po przystępnej cenie. Trzeba się sporo naszukać, ale warto to zrobić, by później płacić czynsz najmu np. o 1000 bądź 2000 niższy. Ponieważ jest to raczej inwestycja na lata, oszczędności mogą być naprawdę spore. Co do samej lokalizacji, pamiętaj, by stworzyć sobie stronę firmy na Google moje miejsca. Chodzi o to by Twoja firma była widoczna na mapach Google. Nic to nie kosztuje, wystarczy wypełnić formularz. Następnie musimy poczekać około dwóch tygodni na list od Google, przychodzi pocztą, z kodem do aktywacji naszej strony/wizytówki.

Wyszukując ogłoszenia w internecie lub odwiedzając biura nieruchomości zwracaj uwagę na podaną cenę. Często jest to cenna netto, do której trzeba doliczyć 23%, a jeżeli nie będziesz opłacać podatku vat, nie będziesz mógł wrzucić jej w koszty i odliczyć sobie. Ceny najmu również, często są specjalnie zawyżane, aby było z czego schodzić przy negocjacji, by klient był zadowolony i myślał sobie ile udało mu się utargować. To czysty chwyt marketingowy.

Sprawy techniczne

Rzeczy naprawdę z pozoru błahe, później mogą przysporzyć problemy. Należy bardzo dokładnie sprawdzić lokal od strony technicznej. Ten, który wynająłem ja został ledwo co wyremontowany od podłóg po sufit. Wszystko było super, dopóki u sąsiadki nie zaczęła ciekną woda z rury odpływowej. Okazało się, że główna rura biegnie w moim lokalu, a fachowcy, którzy robili remont nie zamontowali rewizji. Wiązało się to ze zniszczeniem płyty/ściany, aby dostać się do rewizji, żeby hudraulik (nie za darmo) udrożnił kanalizację. Zanim to się nie stało, nie przyszło mi do głowy, sprawdzanie czy jest rewizja jakaś. Następnym razem pierwsze co zrobię przy wynajmie lokalu zapytam czy takowa jest.

To, że jest ogrzewanie miejskie to wcale nie znaczy, że jest dobrze. Moi sąsiedzi, którzy je mają narzekają, że miasto z góry ściąga im po ponad 350 złotych co miesiąc w sezonie grzewczym, a poza nim również płacą około 50 złotych nie wiadomo za co. Ja na szczęście takiego ogrzewania nie mam. Gdy jest chłodniej, elektryczne, dużo tańsze grzejniki spokojnie dają radę. Oni już płacą, gdy mamy październik i temperatura w ciągu dnia dochodzi nawet do 20 stopni. Patrząc na te kwoty, łatwo wyliczyć ile można zaoszczędzić. Do tego warto zwrócić uwagę na jakość okien, drzwi, witryn lokalu, stare metalowe czy drewniane nie będą trzymać tyle ciepła co plastikowe.

BHP

Jednoosobowych działalności gdzie nie ma zatrudnionych pracowników nie obowiązują przepisy BHP. Jeżeli zatrudnisz pracowników musisz przestrzegać przepisy kodeksu pracy, a dokładniej rozdział dziesiąty „Bezpieczeństwo i higiena pracy”

Sanepid

Zakład fryzjerski, lokal gastronomiczny, tak tu wchodzi sanepid. Moja działalność na szczęście omija tę instytucję. Oczywiście wielu przedsiębiorców musi jej stawiać czoła. Sześć zlewów, a może cztery, metr w tę czy w tę. Pomieszczenie na produkty suche, lodówka czy chłodnia? Polecam i odsyłam do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie – najczęściej zadawane pytania.

Oznakowanie lokalu

Rzecz chyba oczywista, ale trochę za mała czcionka i nasz przekaz już nie będzie widoczny. Robiąc reklamę np. w witrynach, baner na ścianę pamiętaj o kontrastach. Przykład, żółte tło, czarny napis, jasny przekaz, jedno wielkie słowo PIEKARNIA, a nie cały asortyment czcionką 12. Czegoś takiego potencjalny klient nawet nie spróbuje przeczytać. Poza tym on wie co może kupić w piekarni. Coś jeszcze odnośnie lokalu, poznaj swoich sąsiadów, Ci którzy są tam przez lata, nagromadzili wiele różnych rzeczy. Mi w ten sposób zupełnie za darmo udało się zdobyć trzy sprawne w bardzo dobrej kondycji kasetony świetlne. W ten sposób zaoszczędziłem na koszcie jednego 300 złotych.

Lokal pod działalność
W zasadzie wiele zależy od charakteru działalności, jaką planujesz otworzyć. Jeszce raz powtarzam szukaj, dużo i długo, ogłoszenia w internecie pojawiają się ciągle. Zawsze można znaleźć coś lepszego, niż to już upatrzone. Zbadaj rynek czy w pobliżu Twojej piekarni nie ma już jednej lub dwóch. Pamiętaj, że to prawdopodobnie inwestycja na lata. Agentowi biura nieruchomości zadawaj dużo pytań, oczekuj jasnych i precyzyjnych odpowiedzi. Zrób sobie listę z pytaniami. Zbieraj oferty i na spokojnie analizuj, w końcu wiesz, albo i nie na początku w tym miejscu będziesz spędzać więcej czasu niż w domu.

Na koniec taka dygresja. Powierzchnie handlowe w centrach handlowych średnio kosztują 50 euro za 1 metr kwadratowy. Są to ceny kosmiczne. Do tego umowy podpisywane są na wiele lat bez okresu wypowiedzenia. Trzeba pracować siedem dni w tygodniu. To tylko czubek góry absurdów takich miejsc. Nie pakuj się w to bagno. Lepiej zostaw komentarz.