Mieszkanie nowe czy z rynku wtórnego?

nieruchomości Lubin

Kupujemy mieszkanie! – takie zdanie wypowiada codziennie wiele rodzin. Kwestią, która spędza niejednokrotnie sen z powiek jest kwestia wyboru odpowiedniej nieruchomości – od dewelopera czy jednak z rynku wtórnego. W jaki sposób podjąć decyzję? Najlepiej opierając się na rozsądnych i sprawdzalnych przesłankach.

Rynek wtórny

Mieszkania z rynku wtórnego są niejednokrotnie mieszkaniami do remontu. Zależnie od tego od kogo nasze mieszkanie kupimy, będzie to nieruchomość do całkowitego odnowienia lub do odświeżenia. Emeryci lub osoby starsze niechętnie wprowadzają zmiany w swoich domach, dlatego warto mieć na uwadze, że domy kupowane od ich rodzin najczęściej mogą być w bardzo złym stanie. Oczywiście taki stan rzeczy odbije się pozytywnie na cenie nieruchomości, jednak musimy mieć świadomość, że będziemy musieli dodatkowe fundusze dołożyć do tego by doprowadzić mieszkanie do „stanu używalności”. Takie koszta mogą zależnie od stanu mieszkania i zmian, które chcemy w nim wprowadzić od kilkunastu do nawet kilkuset tysięcy złoty! A zatem przed zakupem „taniej” nieruchomości, musimy zastanowić czy ją na nas faktycznie stać. Czy jej remont nie przerośnie naszych możliwości.

Stare nieruchomości często mają swój niepowtarzalny charakter. Mieszkania w kamienicach mają eleganckie zabytkowe drzwi, wysokie sufity, często są naprawdę przepięknymi i przestronnymi lokalami, które jednak mogą być odrobinę zaniedbane. Takie apartamenty docenią ci wszyscy, którzy lubią oryginalne wnętrza, możliwość zamieszkania  w stylowym wnętrzu. Jednak w dużych miastach piękne kamienice często są zaniedbane i zamieszkane przez osoby, którym nie zależy na estetycznym wyglądzie wnętrza budynku. Trzeba pamiętać, że najpiękniejsza kamienica w środku może być bardzo zaniedbana i wymagać od nas wiele samozaparcia i pracy by zrobić  z niej przestrzeń przyjazną do życia.

Mieszkania od deweloperanieruchomości Lubin

Nowe mieszkania najczęściej są sprzedawane jako nieruchomości „pod klucz” lub takie w stanie „deweloperskim”. Oznacza to, że albo będziemy mogli od razu się do naszego mieszkania wprowadzić, albo będziemy musieli jeszcze trochę poczekać i zainwestować dodatkowe środki w wykończenie mieszkania. Oba rozwiązania mają plusy – jeśli zdecydujemy się na mieszkanie deweloperskie zawsze możemy wprowadzić w nim zmiany, które pomogą uczynić je bardziej odpowiednim do naszych potrzeb. Zatem wszystko zależy od naszych możliwości i naszych potrzeb. Jeżeli cenimy sobie wygodę z pewnością docenimy możliwość sprowadzenia się do mieszkania gotowego.

Mieszkania nowe mają takie plusy, jak fakt, że jeżeli możemy wybrać mieszkania w budynku, w którym wiemy, że przez długie lata nikt nie będzie przeprowadzał remontów, ponieważ wszystkie mieszka są już wykończone. A zatem mamy gwarancję ciszy i spokoju, którą wielu z nas z pewnością doceni.

A zatem – tylko od nas zależy na jaką nieruchomość się zdecydujemy. Warto jednak mieć na uwadze plusy i minusy każdego rozwiązania – mieszkania nowego jak i tego z rynku wtórnego.