O garażach blaszanych słów kilka

Zamierzając kupić garaż blaszany stajemy przed ogromną trudnością. Wynika ona z licznych technologii, w których wykonuje się tego typu budowle. Nie bez znaczenia są również konkretne modele. Nie zawsze mamy bowiem możliwość samodzielnego sprawdzenia konkretnego garażu oraz oceny jego właściwości po wielu latach użytkowania. Musimy zdać się na własną wiedzę teoretyczną, poradnictwo oraz opinie innych użytkowników garaży blaszanych. Pozwolą one na dokonanie odpowiedniego wyboru.

Podstawowe rodzaje garaży blaszanych

Stając przed koniecznością zakupu garażu blaszanego bardzo szybko spotkamy się z podstawowym podziałem konstrukcji właśnie tego typu. Do wyboru będziemy mieli najczęściej garaże blaszane z blachy ocynkowanej, a także garaż blaszane z blachy akrylowej. Skupiając się jednak na potrzebie zapewnienia naszemu samochodowi odpowiedniej ochrony przed zróżnicowanymi warunkami atmosferycznymi, musimy zdecydować się na jakiś konkretny garaż blaszany. Konstrukcja wykonana z blachy ocynkowanej wygląda jak typowy blaszak, czyli garaż tego typu jest przede wszystkim o wiele tańszy, a do jego zmontowania nie potrzebujemy żadnych specjalnych nitów. Mamy dodatkowo możliwość samodzielnego pomalowania garażu. Garaż zbudowany z blachy akrylowej to już o wiele bardziej skomplikowana kwestia. Blacha akrylowa to nic innego jak blacha ocynkowana, która została odpowiednio pomalowana.

Można by w tym momencie również zakwestionować konieczność kupowania garażu z blachy akrylowej, ponieważ można samodzielnie pomalować taki, który wykonano z blachy ocynkowanej. To prawda, ale w teorii możemy osobiście wykonać niemal wszelkie prace, jednak w praktyce osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt oraz mnóstwo wolnego czasu. Spędzimy go wiele na każdym etapie robót, czyli od oczyszczania garażu i jego odtłuszczania po samo malowanie. Dodatkowo, osiągnięcie wielu efektów wizualnych, takich jak przykładowo imitowanie drewna za pomocą odpowiednio dobranej farby może być po prostu niemożliwe. Oszczędności będą natomiast marne.

Zalety garaży akrylowych

Garaż akrylowy jest nieco droższy od swojego ocynkowanego odpowiednika, ale jest jednocześnie o wiele bardziej odporny na warunki atmosferyczne, a przy tym może wyglądać właśnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Mamy w tej kwestii spory wybór do dyspozycji mamy wiele kolorów, a także blachy akrylowe z nadrukami, przykładowo takim, który imituje drewno. Stwarza to spore pole do popisu oraz możliwość doskonałego dopasowania garażu blaszanego do budynku, przy którym on stanie.

Jaki garaż blaszany wybrać?

Garaże są wykonywane zazwyczaj z blachy stalowej ocynkowanej. Jest to blacha trapezowa, odpowiednio zabezpieczona przed korozją w procesie cynkowania ogniowego. Ma ona kolor stalowy. Na rynku są dostępne również garaże z blachy pokrytej farbą akrylową. Producenci dają nam do wyboru kilkanaście kolorów. Ciekawym rozwiązaniem są garaże z blachy pokrytej okleiną drewnopodobną. Są producenci, którzy oferują również garaże blaszane pokryte tynkiem akrylowym, który nadaje sztywność konstrukcji i dodatkowo ociepla oraz wycisza garaż.

Jak ocieplić garaż blaszany od wewnątrz?

Garaż blaszany może być ocieplony od środka odpowiednią ilością warstwą styropianu grubości 3 cm. Jeśli zależy nam na bardzo ciepłej konstrukcji, można wybrać garaż zbudowany z płyt warstwowych, czyli niemal dwóch arkuszy blachy z wypełnieniem ze styropianu między nimi. Po montażu garaż blaszany trzeba następnie przytwierdzić do podłoża, żeby nie zerwał go lub też nie uszkodził silny wiatr. Do wylewki betonowej należy go przytwierdzić odpowiedniej wielkości kołkami rozporowymi w odstępach co 2 m. Duże konstrukcje garaży z blachy mogą nawet wymagać mocowania dodatkowymi kątownikami w zależności od modelu.


Zastanawiasz się nad kupnem garażu blaszanego? Sprawdź na stronie producenta <<<