Bardzo często kiedy kupujemy mieszkanie od developera ono jeszcze nie istnieje. Po długim okresie oczekiwania mamy wreszcie możliwość zobaczenia naszego nowego domu, więc odczuwamy silne emocje. Jednak powinniśmy pamiętać, że należy zachować spokój i sprawdzić, czy zostały spełnione zawarte w umowie warunki dotyczące zakresu wykonanych w lokalu prac budowlano-wykończeniowych oraz odpowiedniej ich jakości.
Sprawdź wielkość mieszkania
Kupując mieszkanie mamy wpisaną w umowie jego wielkość. Kiedy je dobieramy zmierzmy jego realną powierzchnię i upewnijmy się, że wszystko się zgadza. Ważna jest liczba, wielkość i rozkład każdego z pomieszczeń. Wydaje się to oczywiste, jednak jeżeli na każdej ścianie będzie brakować po kilka-kilkanaście centymetrów to cała powierzchnia może być znacznie mniejsza niż to, za co zapłaciliśmy.
Tutaj warto wspomnieć, że istnieje kilka różnych norm mierzenia mieszkań, więc należy ustalić z którego standardu korzysta sam developer.
Zwróć uwagę na posadzki, ściany i okna
Zacznijmy od podług które powinny być idealnie poziome. Nie chcemy, aby okrągłe przedmioty staczały się w jedną część naszego nowego domu. Nie powinna być też ona pofalowana czy nierówna – to niedopuszczalne. Wbrew pozorom jednak często zdarza się, że nowy stół ustawiony na nowej posadzce buja się, ponieważ nie jest ona idealnie prosta. Jeżeli potem sami będziemy to musieli poprawiać to znacząco podniesie nasze koszty.
Kiedy patrzymy na ściany zwróćmy uwagę na to, czy są one idealnie równe i poziome. Najlepiej na takie sprawdzanie zabrać poziomicę i nie robić tego na oko, ponieważ zazwyczaj w ten sposób nie jesteśmy w stanie wyłapać takich błędów. Bardzo ważne są również kąty proste na łączeniach ścian, podłóg i sufitu. Prócz tego sprawdźmy, czy nie ma tam żadnych zacieków, pęknięć czy bąbli – nie powinny się one zdarzać.
Następnie powinniśmy zweryfikować stan okien. Najlepiej każde otworzyć, sprawdzić, czy nie ma z tym żadnych problemów, czy są one dobrze osadzone, oraz czy na szybach nie ma odprysków czy zadrapań. Pomiędzy parapetem a ścianami mieszkania nie powinno być żadnych szczelin.
Na koniec jeżeli posiadamy balkon zwróćmy na niego uwagę. Powinien on mieć odpowiedni spadek, alby deszczówka z niego spływała i być wyposażony w odpowiednio mocno przymocowaną barierkę, która zabezpieczy nas przed upadkiem i będzie odporna na działanie warunków atmosferycznych.
Media
Sprawdźmy w naszym mieszkaniu wszystkie instalacje. Czy gniazdek jest tyle co w podpisanej umowie? Czy są one w odpowiednich miejscach? Od 2013 roku nowe mieszkania muszą mieć doprowadzony światłowód oraz teleinstalację. Sprawdźmy gdzie ona jest, czy działa. Możemy poprosić fachowca o pojawienie się na spotkaniu i zweryfikowanie jej stanu.
Ogólne rady na odbiór mieszkania
Odbierając mieszkanie warto poprosić o pomoc fachowców i wyposażyć się w odpowiedni sprzęt taki jak: miarka, kątownik, poziomica, piłka (do sprawdzania podług), kadzidło (do sprawdzania wentylacji). Pamiętajmy, że mieszkanie które odbieramy powinno być posprzątane i nie należy to do naszych obowiązków. Dodatkowo zawsze powinniśmy oglądać je przy świetle dziennym. Zgodnie z normami lokal podczas odbierania nie powinien być oglądany przy sztucznym świetle więc lepiej wybrać słoneczny dzień. Jest to ważne zwłaszcza dlatego, że usterki które wykryjemy oświetlając ściany halogenami mogą zostać zakwestionowane. Nie musimy się śpieszyć – na sprawdzenie mieszkania mamy tyle czasu ile potrzebujemy.