Pomysł na aranżację garażu blaszanego

Garaż to nie tylko pomieszczenie przeznaczone dla samochodu. Zazwyczaj musi się tam znaleźć miejsce również na rowery, kosiarkę oraz narzędzia ogrodnicze. Jak połączyć tak wiele funkcji w jednym pomieszczeniu, czyli – jak urządzić garaż blaszany?

Poza miejscem na samochód konieczne jest tak naprawdę całe zaplecze, czyli narzędzia do samochodu, odpowiedni zapas opon, akcesoria oraz środki do mycia, oleje i smary. Niejeden gospodarz nie wyobraża sobie swojego garażu bez małego warsztatu, który pozwoli mu nie tylko dłubać przy samochodzie, ale również na drobne majsterkowanie. Bliskość ogrodu oraz podwórka sprawia, że garaż staje się oczywistym schowkiem dla kosiarki, ogrodowego węża, jak i wielu, niezbędnych narzędzi. Również inne pojazdy znajdą w nim swoje schronienie – rowery, skutery i hulajnogi. Jak to wszystko pomieścić, tak aby dodatkowe sprzęty pozwoliły garażowi nadal spełniać swoją oczywistą funkcję?

Jak zagospodarować dodatkowe miejsce

O tym, jak zagospodarujemy dostępna przestrzeń garażu, decydują jego wielkość jak i wymiary samochodu. Dlatego nad funkcją garażu blaszanego warto zastanowić się już na etapie jego zakupu – my polecamy przedyskutować sprawę z firmą CGT Burnus. Minimalne wymiary niestety nie pozwolą mu na pełnienie zbyt wielu funkcji. Co gorsze, niektóre osoby mogą mieć problem z wysiadaniem z auta. Gdy garaż ma przynajmniej szerokość 5 m, przy jednej z bocznych ścian można zrobić dodatkowe miejsce na rowery lub też narzędzia ogrodowe. Gdy będzie on miał długość około 7 m, na tylnej ścianie zmieści się nawet mały warsztat.

Planując garaż, warto pomyśleć dodatkowo o miejscu parkingowym, ponieważ w każdej chwili możemy zmienić auto na nieco większe. Należy również wziąć pod uwagę, że obecnie samochody są wyższe, dlatego minimalna wysokość garażu może utrudnić nam wykorzystanie przestrzeni pod sufitem. Coraz częściej stosuje się mądre rozwiązania z wydzielonymi pomieszczeniami gospodarczymi przy garażu, ale nawet wtedy warto wykorzystać ściany oraz sufit do powieszenia sprzętów.

Wykorzystaj bramę

Na funkcjonalność garażu ma również wpływ rodzaj bramy, jej wielkość oraz sposób otwierania. Bramy rozwieralne nie ograniczają dostępnej przestrzeni wewnątrz garażu, ale są mniej wygodne podczas samego otwierania. Bramy segmentowe i uchylne są znacznie łatwiejsze w obsłudze, ale chowające się pod sufitem skrzydło bramy zajmuje cenne miejsce. W garażu dwustanowiskowym wygodniej i nieco taniej jest zamontować bramę szerokości 4,5-5,0 m – nie trzeba w takiej sytuacji budować dodatkowego słupka rozdzielającego, który czasami może być niewygodną przeszkodą podczas manewrowania pojazdami. Dwie bramy szerokości 2,4-2,5 m to rozwiązanie o wiele bardziej kosztowne, ale ułatwiające zagospodarowanie całej przestrzeni.

Garaż blaszany może służyć także jako narzędziownia.

Sprytne rozwiązania

W garażu do wykorzystania jest nie tylko przestrzeń na podłodze, ale również sufit i ściany. Na ścianach zazwyczaj zawieszamy narzędzia ogrodnicze, jak i te samochodowe, często również niektóre rowery. Pod sufitem garażu można podwiesić te większe i płaskie przedmioty, na przykład deskę surfingową, sanki, czy też bagażnik samochodowy.

Aby jednak podczas zawieszania lub samego zdejmowania sprzętów nie uszkodzić lakieru samochodu, należy zachować odpowiednią odległość między wieszanym sprzętem a stojącym samochodem – w przypadku roweru wynosi ona 90 cm. Wieszane na ścianie lub pod samym sufitem przedmioty powinny być stabilnie zamocowane – wystarczy zamontować odpowiedni zaczepy i haki produkowane z myślą o konkretnych sprzętach – to bezpieczniejsze rozwiązanie niż tradycyjne haki i gwoździe.