Czy warto korzystać z usług rzeczoznawcy nieruchomości?

rzeczoznawca lubin


Rzeczoznawca majątkowy
jest osobą która szacuje wartości nieruchomości. Ten tytuł podlega ochronie prawnej – oznacza to, że  osoba bez odpowiedniego uprawnienia ministerialnego nie może posługiwać się tym tytułem. Oczywiście wciąż zdarzają się nieuczciwi rzeczoznawcy, dlatego warto sprawdzać ich kompetencje i zanim zdecydujemy się skorzystać z usług konkretnego rzeczoznawcy majątkowego, sprawdźmy czy jest  nim rzeczywiście.

Czym zajmuje się rzeczoznawca majątkowy?

rzeczoznawca majątkowy Doradza w zakresie rynku nieruchomości – opracowuje odpowiednie ekspertyzy i zapewnia pomoc w zakresie nieruchomości różnego typu. U rzeczoznawcy znajdziemy pomoc w zakresie opłacalności inwestowania  określonym miejscu, oceny skutków uchwalenia planów mieszkaniowych. Ponadto może się zajmować oznaczeniem odrębności lokalu, oceniać wartość domów i mieszkań na potrzeby  kredytów hipotecznych lub inwestorów.

Większość osób indywidualnych korzysta z pomocy rzeczoznawcy w zakresie oceny wartości poszczególnych nieruchomości.  Takie działanie jest bardzo wskazane ponieważ pozwala bankom innym instytucjom finansowym na poznanie wartości naszego majątku i co za tym idzie realnej wartości możliwych do przyznania pożyczek. Wiele osób nie zastanawia się nad tym czy warto wybrać pomoc rzeczoznawcy majątkowego dopóki taka sytuacja się nie pojawi w  jego funkcjonowaniu i nie zostanie do tego zmuszony przez czynniki zewnętrze.

Obecnie wielu rzeczoznawców współpracuje z dużymi firmami, które potrzebują szacunkowych wycen nieruchomości, by skutecznie móc podejmować decyzje inwestycyjne w danym regionie.  Wielu inwestorów oraz deweloperów chętnie zatrudnia na etacie rzeczoznawców, którzy w razie potrzeby oceniają koszty poszczególnych budów i projektów, a także pomagają w ocenie najlepszych miejsc do budowy.

Jak sprawdzić czy rzeczoznawca jest rzetelnym specjalistą?

Obecnie w dobie internetu, wiele rzeczy możemy sprawdzić za jego pośrednictwem. Podobnie ma się rzecz z oceną rzeczoznawcy. Ze względu na to, że obecnie muszą oni posiadać certyfikaty od ministerstwa to pełną listę specjalistów, można sprawdzić na dobrych stronach internetowych. W wypadku gdy zastanawiamy się jakiego specjalistę wybrać i komu powierzyć wycenę nieruchomości warto szukać takich specjalistów, którzy pracują w danym regionie od wielu lat. Dzięki doświadczeniu w konkretnym terenie i dużemu doświadczeniu ich wyceny są wiarygodne. Ponadto często wyceny rzeczoznawców majątkowych z danego miejsca są lepiej postrzegane niż te wykonane przez osoby z innych regionów – nie cieszą się one wówczas zaufaniem i są traktowane jako niepewne. Warto  o tym pamiętać kiedy szukamy swojego specjalisty.