Mieszkania w stanie deweloperskim we Wrocławiu – zadbaj o swoje inwestycje

kupno mieszkan deweloperskich

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim daje wiele możliwości w kwestii urządzania i wyposażenia wnętrz, ale też pewność że sam budynek jest w bardzo dobrym stanie technicznym spełniającym najnowsze standardy. Ci, którzy decydują się na zakup nieruchomości często rozważają, czy warto zainwestować więcej w mieszkanie deweloperskie czy zapłacić mniej, ale ryzykować potrzebę kapitalnego remontu i możliwe problemy w mieszkaniach z rynku wtórnego. Obie opcje mają wady i zalety, ale w ostatnich latach to deweloperka zdaje się cieszyć większym powodzeniem. Dlaczego? Kiedy warto zdecydować się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim?

Mieszkania w stanie deweloperskim we Wrocławiu

Wrocław znajduje się wśród najszybciej zabudowujących się miast w Polsce, przyciągając każdego roku uwagę wielu inwestorów i deweloperów. Rynek nowych mieszkań oferuje tutaj duży wybór zarówno pod względem dostępnych lokalizacji, jak i metraży mieszkań – w powstających budynkach pojawiają się zarówno mikroapartamenty idealne pod wynajem dla studentów, jak i kawalerki, mieszkania 2 i 3 pokojowe oraz apartamenty. W nowych blokach powstają tereny zielone, a na dachach i wyższych piętrach zielone tarasy i penthhouse’y. Chcąc zainwestować w lokum zdecydowanie mamy tu więc największe pole wyboru – w porównaniu do mieszkań na rynku wtórnym, liczba ciekawych ofert jest zdecydowanie atrakcyjniejsza.

Szeroki wybór ofert to nie jedyny powód, dla którego inwestycje w mieszkania deweloperskie są opłacalne. Ponad mieszkaniami z rynku wtórnego, te oddawane dopiero do użytku mają zdecydowaną przewagę jakości i standardu wykonania, co dla wielu nabywców ma wartość kluczową dla inwestycji. Choć mieszkanie deweloperskie trzeba wykończyć, a to z rynku wtórnego może być kupione w pełni urządzone, w wielu przypadkach starsze mieszkania wymagają większego nakładu pracy remontowej by doprowadzić je do lepszego stanu technicznego i pełnej funkcjonalności. Nieruchomości w stanie deweloperskim są jak czyste płótno – nowy nabywca może zagospodarować według uznania już od samego początku.inwestycja w mieszkania deweloperskie

Wybór lokalizacji mieszkania deweloperskiego

Ciekawym aspektem zakupu mieszkania w stanie deweloperskim we Wrocławiu jest kwestia lokalizacji. Jeszcze kilka lat temu nowo powstające osiedla pojawiały się w dzielnicach rozwijających się i choć te były atrakcyjne z uwagi na bliskość zieleni czy mniejszy zgiełk miasta, ich słabe skomunikowanie ze ścisłym centrum zmniejszało nieco atrakcyjność nowych inwestycji. Obecnie sytuacja ta odwróciła się niemal całkowicie – miasto inwestuje wiele w tworzenie nowych i lepszych połączeń z obrzeżami i nowymi osiedlami, pozwalając na to by dojazd do miasta był dla mieszkańców mniej uciążliwy, niż mieszkanie w centrum. W efekcie nabywcy nowych mieszkań deweloperskich mogą odczuć swobodę mieszkania w przyjemnej, cichej okolicy, jednocześnie nie rezygnując z łatwego dostępu do atrakcji Wrocławia.

Finansowanie inwestycji – mieszkanie deweloperskie czy z rynku wtórnego?

Decydując się na zakup mieszkania trzeba oczywiście brać pod uwagę kwestię finansowania, w tym łatwości w uzyskaniu kredytu na zakup nieruchomości. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego sprawa może być nieco utrudniona, bo sprzedający wybierają najczęściej ofertę osoby gotowej zapłacić za mieszkanie od ręki, w gotówce, nie czekając aż inny nabywca otrzyma pozytywną decyzję kredytową. Na rynku pierwotnym sytuacja wygląda odwrotnie – rezerwując mieszkanie u dewelopera z dużym wyprzedzeniem można z powodzeniem oczekiwać na decyzję kredytową, nie martwiąc się o utratę mieszkania na rzecz innego nabywcy. Częściej spotyka się tu także atrakcyjne oferty promocyjne, rabaty i dodatki w postaci parkingu w gratisie czy tańszych usług wykończeniowych.

W kwestii finansów dochodzą jeszcze koszty transakcji, które w przypadku nowego lokalu są niższe. W przypadku mieszkań deweloperskich nie płaci się podatku od czynności cywilno-prawnych, a koszt notarialnej umowy przedwstępnej dzieli się na pół – pomiędzy kupującego i dewelopera. Same koszty załatwienia formalności przy zakupie mieszkania deweloperskiego będą więc nawet o kilka tysięcy złotych niższe niż w przypadku rynku wtórnego.

mieszkania deweloperskie

Kupno czy wynajem mieszkania?

Jedną z ostatnich kwestii, jakie chcemy poruszyć w kwestii opłacalności inwestycji w mieszkanie deweloperskie jest porównanie ich do wynajmu mieszkań. Decydując się na drugą opcję płacimy często wyższe kwoty najmu, niż płacilibyśmy przeznaczając pieniądze na spłatę kredytu na zakup mieszkania deweloperskiego. Z perspektywy przyszłości własnych finansów wynajem jest najmniej opłacalną spośród dostępnych opcji. Pewne jest, że nie każdy może zdecydować się na zakup własnego lokum, a nawet wzięcie kredytu hipotecznego, ale mając możliwość inwestycji zdecydowanie warto rozważyć zakup nowego mieszkania w stanie deweloperskim.