Ozonowanie mieszkań: skuteczny sposób na usuwanie nieprzyjemnych zapachów i dezynfekcję powietrza?

Wielu ludzi chcąc nieraz usunąć nieprzyjemne zapachy ze swoich domów, garaży, czy piwnic, stosuje różnego rodzaju detergenty i odświeżacze powietrza. Nic więc dziwnego, że robią to nieskutecznie, gdyż te środki tylko maskują zapachy, a nie je usuwają. Dlatego więc najbardziej polecaną metodą w takich przypadkach jest ozonowanie. Czym jest, jak działa i co należy o nim wiedzieć, dowiemy się z poniższego artykułu. 

Czym jest ozonowanie?

Ozonowanie to proces dekontaminacji, czyli oczyszczania powietrza i dezynfekcji przestrzeni za pomocą odpowiedniego stężenia ozonu. Stężenie to pozyskuje się za pomocą specjalnych dyfuzorów zwanych ozonatorami, dzięki którym można rozprzestrzeniać ozon na naprawdę dużych powierzchniach i szybko je oczyścić. 

Na czym polega ozonowanie?

Proces ten wziął swoją nazwę od wykorzystywanego do oczyszczania ozonu, czyli gazu zawierającego trzy cząsteczki tlenu. Podczas jego rozpylania cząsteczki te się rozkładają i o ile dwie znikają w powietrzu, o tyle trzecia potrafi wniknąć w praktycznie każdy przedmiot, mebel i ścianę skutecznie zabijając wszystkie zanieczyszczające drobnoustroje, bakterie i zapachy

W jakich sytuacjach ozonowanie jest pomocne?

Ozonowanie stosuje się zazwyczaj w miejscach publicznych, jednak także w prywatnych domach może przynieść wiele korzyści. Przede wszystkim wykorzystuje się je w celu niwelacji nieprzyjemnych zapachów takich jak:

  • odór papierosowy,
  • pot,
  • zapach remontu,
  • odór z klimatyzacji,
  • stęchlizna,
  • spalenizna,
  • zapachy odzwierzęce.

Podczas ozonowania wytwarza się silny zapach świeżości (jak po burzy), dzięki któremu powyższe zapachy są zwyczajnie usuwane, jednak to nie wszystko. 

Proces ten jest równie skuteczny, gdy np. po zalaniu lub pożarze w naszym domu gromadzą się pleśń, wilgoć, sadza i związane z nimi grzyby i bakterie. Ozonowanie jest w stanie je zniwelować bez ingerencji środków czyszczących. 

Ponadto, jeśli w piwnicach, garażach czy na strychach gromadzą się insekty i gryzonie, to dzięki ozonowaniu można w łatwy sposób przeprowadzić dezynsekcję i usunąć niechcianych lokatorów i skutki ich obecności. 

Czy ozonowanie jest bezpieczne?

Nie da się ukryć, że ozon jest bardzo silnym środkiem biobójczym, a nieodpowiednio użyty może być szkodliwy również dla człowieka. Dlatego też przed wykonaniem ozonowania należy dokładnie zabezpieczyć i uszczelnić całą przestrzeń, zabezpieczyć ciało, oczy i drogi oddechowe oraz usunąć wszystkie rośliny czy wyprowadzić zwierzęta. Wówczas proces ten będzie całkowicie bezpieczny. 

Jaki jest koszt ozonowania?

Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia i urządzenia, na jakim wykonuje się ozonowanie. Odpowiedni ozonator może kosztować średnio 400 zł, a prawidłowe przygotowanie się do procesu wiąże za sobą dodatkowe koszty. 

Dlatego też, aby przeprowadzić ozonowanie tanio, ale zarazem szybko i bezpiecznie, warto skorzystać z pomocy specjalistów, u których takie usługi mogą się wahać w granicach od 200 zł do 400 zł

Gdzie szukać pomocy? 

Bardzo wiele firm czyszczących oferuje w swoich usługach ozonowanie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę ozonowanie z danym miastem, np. ozonowanie mieszkań Łódź i niewątpliwie wyskoczy nam dużo ofert firm w podanej okolicy. Dzięki temu będziemy w stanie porównać ceny i dobrać dla siebie odpowiednią. 

Jak długo trwa proces ozonowania?

Samo ozonowanie trwa zazwyczaj kilka godzin, jednak należy do niego doliczyć również czas na przygotowanie mieszkania i odczekanie aż ozon wyparuje, co trwa zazwyczaj od 12 do 24h. Następnie mieszkanie należy odpowiednio wywietrzyć i dopiero później domownicy mogą w nim bezpiecznie przebywać. Szacuje się więc, że cały proces ozonowania trwa maksymalnie 48h, jeśli odbywa się świadomie lub pod okiem profesjonalistów. 

Można więc zauważyć, że ozonowanie jest bardzo skutecznym sposobem na usuwanie nieprzyjemnych zapachów i dezynfekcję powietrza. Należy jednak pamiętać, że niesie ono za sobą ryzyko utraty zdrowia, dlatego należy się do niego odpowiednio przygotować lub też skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu zyskamy należyte bezpieczeństwo, a przy tym otrzymamy oczyszczoną i wolną od nieprzyjemnych zapachów przestrzeń.