Projekt domu z poddaszem – zalety i wady tego rozwiązania

projekty domów z poddaszem nowoczesne

Poddasze było dotychczas miejscem, którym mało kto się interesował. Ciasne, zagracone, latem nagrzane, zimą wychłodzone… Nie zmienia to jednak faktu, że wiele osób dostrzegło w tym miejscu wyjątkowy potencjał, jaki warto wykorzystać. Jakie są zatem wady i zalety użytkowego poddasza, a jakie są plusy i minusy jego braku? Przekonajmy się!

Brak poddasza – wady i zalety

Wiele osób ceni sobie przestrzeń i nie znosi biegania po schodach. Co więcej, oprócz dodatkowych kondygnacji, których czasem nie potrzebujemy, brak poddasza to również brak miejsca, w którym moglibyśmy gromadzić niepotrzebne nam na co dzień drobiazgi. Kolejnym atutem braku poddasza jest również możliwość pięknego wyeksponowania więźby dachowej. Jest ona szczególnie starannie wykonana w starych domach, dlatego też często okazuje się, że mimo upływu lat, wciąż jest ona warta wyeksponowania, czemu by zatem tego nie wykorzystać?

Jakie są minusy braku poddasza? Wyższy sufit zwiększa objętość pomieszczenia, co za tym idzie, trudniej jest je ogrzać. Brakuje wówczas buforu, który by zapobiegał przegrzewaniu się domu latem i wyziębieniu zimą. Chociaż obecnie taki argument łatwo pokonać coraz lepszym systemem ocieplania dachu. Brak poddasza to również mnóstwo pustej przestrzeni pomiędzy parterem a dachem, którą można by ciekawie wykorzystać.

A może by jednak wybrać użytkowe poddasze?

Dom z poddaszem to jednak nieco lepsze rozwiązanie. W tradycyjnym wydaniu mamy jednak trzymać gdzie swoje szpargały, a w wersji nowoczesnej zyskujemy możliwość wykonania atrakcyjnej antresoli, zorganizowania dodatkowego pokoju lub nawet salonu czy łazienki. 

Współczesne projekty aranżacji wnętrz proponują wiele atrakcyjnych idei, które można wykorzystać we własnych czterech ścianach. Aby poddasze można było przekształcić w pomieszczenie użytkowe, liczy się odpowiednia wysokość ścian. Nikt nie chciałby mieszkać w pokoju, w którym nie da się ustawić mebli w wygodny sposób, nie wspominając już o wyprostowaniu się. Optymalna wysokość ścian to co najmniej 1,9 m. 

Są sytuacje, w których ze względu na kształt dachu zwyczajnie nie da się wykorzystać poddasza na pomieszczenie użytkowe. Najtrudniej jest w przypadku dachu czterospadowego i poddasza o niskich ścianach.  

Remont poddasza – czy warto?

Co więcej, nawet jeśli na razie nie planujesz zagospodarowania przestrzeni na poddaszu, warto zadbać przynajmniej na podstawowym poziomie o to, by było to miejsce, w które nikt nie boi się zaglądać. Nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by na etapie budowy zadbać o ładnie zrobioną podłogę czy ściany. 

Nawet jeśli przez najbliższe lata będzie się tu znajdował jedynie Magazyn Rzeczy Używanych, warto postarać się, aby było to miejsce, w które mimo wszystko miło jest zajrzeć. Postarajmy się o pojemne półki, na których w pudłach uporządkujemy wszystkie pamiątki, zimowe ubrania i buty oraz wiele innych rzeczy.

projekty domów z poddaszem nowoczesne

Wyremontowanie poddasza, nawet bez zamiaru użytkowania go, ma swoje plusy. Jeśli w przyszłości zechcesz wykorzystać pomieszczenie na sypialnię lub gabinet, jedyne, co będzie trzeba zrobić, to wstawić odpowiednie meble

Co więcej? W wyremontowanym, szczelnym pomieszczeniu nie gnieżdżą się nieproszeni goście, którzy mogliby się przedostać na niższe piętra, a już na pewno ryzyko spotkania z nimi staje się znacznie ograniczone.

Na dobrze zrobionym strychu mamy też dużo mniejsze ryzyko wystąpienia grzyba. Zagrzybione pomieszczenie stanowi duże zagrożenie zarówno dla zdrowia, jak i konstrukcji domu, dlatego warto zadbać zawczasu, by się on nie pojawił. 

Jak widać, warto w większości przypadków zaadaptować poddasze na pomieszczenie użytkowe, a przynajmniej zadbać o to, by miejsce, w którym przechowujemy użyteczne sezonowo rzeczy, było należycie wykończone, co znacznie poszerza możliwości jego wykorzystania i ogranicza ryzyko nieprzyjemnych sytuacji, takich jak pleśń lub inwazja insektów, które uwielbiają ciemne, zagracone miejsca, w które nikt nie zagląda. 

Jeśli dopiero planujesz budowę domu, warto zasięgnąć opinii specjalistów – architektów, którzy będą potrafili pomóc w dopasowaniu projektu domu do twoich potrzeb. Dalekosiężna perspektywa, jakiej wymaga budowa domu, nie jest łatwa, dlatego warto pytać o zdanie ekspertów. Architekt jest w stanie doradzić, czy i kiedy sprawdzi się projekt domu z poddaszem użytkowym, kiedy natomiast warto postawić na dom bez poddasza, jedynie parterowy.

Warto jednak wiedzieć, że nowoczesne projekty domów z poddaszem są doskonałym połączeniem praktycznej wygody z eleganckim designem, dają ponad to naprawdę dużą przestrzeń, której – umówmy się – nigdy za wiele. Kompromisem dla osób niezdecydowanych jest zbudowanie domu z poddaszem użytkowym, ale niezaadaptowanym, bez wykańczania – oprócz prac koniecznych dla ograniczenia strat ciepła. W takiej sytuacji z poddasza można zacząć korzystać dopiero wtedy, kiedy będzie to potrzebne, tymczasem traktując je jako miejsce, w którym można przechowywać różne rzeczy.