Jak wybrać najlepszą bramę garażową?

brama garażowa

Gdy budujemy dom warto uwzględnić w projekcie garaż. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, ale można spojrzeć na ten wydatek z innej strony. Mając garaż obniżą się przyszłe koszty utrzymania samochodu. Auto parkowane pod dachem jest znacznie mniej narażone na niekorzystne warunki atmosferyczne. Przekłada się to na mniej napraw, zdecydowana korzyść.
Gdy już garaż jest zbudowany przychodzi czas na wybór odpowiedniej bramy. Dopasowanej do konkretnych potrzeb jak długość podjazdu, szerokość garażu, ogólna ilość miejsca.

Bardzo duży wybór bram do garażu

Wybór bram garażowych jest bardzo duży. Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów.

  • Bramy garażowe rozwierane – najstarszy typ bramy, jej części otwierają się na boki. Zastosowanie tego typu wrót wymaga sporo miejsca, ale za to ich koszty są niższe niż pozostałych typów.
  • Bramy segmentowe – do zastosowania tego typu bramy nie potrzeba wiele miejsca, garaż może nawet sąsiadować bezpośrednio z ulicą. W tej wersji brama wsuwa się do góry.
  • Bramy uchylne – jak sugeruje nazwa, wrota uchylają się na zewnątrz. Ten rodzaj bram ma prostą i solidną konstrukcję, lecz jego zastosowanie wymaga sporo miejsca.
  • Bramy rolowane – swoją konstrukcją przypominają domowe żaluzje. Ich użytkowanie nie wymaga wiele miejsca na zewnątrz jak i wewnątrz garażu.
  • Bramy garażowe przesuwne boczne – by zastosować ten rodzaj potrzeba garażu dużych rozmiarów. Ich zaletą jest funkcjonalność, mogą służyć, jako drzwi wejściowe, nie trzeba otwierać ich na całą szerokość.

Jak widać wybór jest całkiem spory. Gdy już podejmiemy decyzję, co do rodzaju, pozostaje jeszcze jedno.

Istotny jest napęd

Rodzajów bram garażowych jest wiele. Podobnie jest z napędem do bramy. Decydując się na zamontowanie nowej bramy musimy dopasować odpowiedni do niej napęd. Musi działać płynnie w połączeniu z bramą. Szybkość otwierania też ma znaczenie. By nie zakłócać spokoju sąsiadom, napęd powinien działać bardzo cicho.

Brama garażowa

Usterki przydarzają się nawet najlepszym sprzętom. Należy, więc wybrać bramę, która będzie łatwa w naprawie w razie awarii. Powinniśmy mieć też łatwy dostęp do części zamiennych.

Analiza potrzeb

Przed zakupem bramy garażowej należy przeanalizować kilka ważnych kwestii. Sprawdzić ile mamy miejsca przed garażem. Czy nasz podjazd jest długi czy może jednak dość krótki? Warto też przyjrzeć się samemu garażowi. Jaką dysponujemy w nim przestrzenią, ile mamy miejsca po zaparkowaniu auta?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą ustalić bardzo ważną sprawę. Jakie drzwi garażowe będą dla nas najlepsze. Jeśli nie mamy zbyt dużo miejsca przed garażem, najlepsze mogą się okazać drzwi segmentowe lub rolowane. Jeśli mamy wiele miejsca wewnątrz możemy zainwestować w drzwi boczne. Analizując wszystko, dobierzemy produkt dostosowany do naszych potrzeb. Pomoc w tym temacie zaoferować nam mogą profesjonaliści ze sklepu Atos Lublin.