Pomysł na elewację – odśwież swój dom

elewacje dom wrocław

Wybór elewacji domu nie powinien być mniej istotny, niż sposób w jaki urządzimy jego wnętrze. To w końcu zewnętrzne ściany reprezentują nas jako mieszkańców i oddają nasz styl. Wiele osób planujących remont, skupia się przede wszystkim na wnętrzach, ewentualnie ogrodzie czy tarasie, zapominając, że pięknie odświeżona elewacja domu może całkowicie odmienić sposób, w jaki postrzegamy swoje cztery ściany. Potrzebujesz dobrego pomysłu na elewację? Sprawdź nasze podpowiedzi i odśwież swój dom w zupełnie nowym stylu. 

Popularne wykończenia elewacji 

Rodzaje elewacji wykonywanych na nowoczesnych domach można podzielić na wiele kategorii. Niektóre proste, bardziej tradycyjne, zakładają malowanie ścian lub wykańczanie ich np. specjalną żywicą z drobnym żwirkiem i tynkiem-barankiem. W nowoczesnym budownictwie i architekturze pojawia się jednak o wiele więcej ciekawszych propozycji, które potrafią przekształcić Twój dom w zupełnie nietypowym stylu. Elewacje z użyciem drewna czy żywych roślin zdobywają coraz większą popularność i zainteresowanie architektów. Którą wybrać? 

  • Elewacja roślinna, z zielonymi pnączami puszczonymi po ścianie budynku lub mchem zasłaniającym fasadę domu, doskonale wpisuje się w estetykę otoczenia domów budowanych w pobliżu lasów, łąk czy parków. Zielone elewacje prezentują się doskonale w połączeniu z drewnem, są nietypowe i jedyne, czego wymagają, to odrobiny pielęgnacji, by zawsze zachować świeżość i zdrowy wygląd. 
  • Elewacje drewniane to kolejny przykład modnego wykończenia domów, szczególnie jeśli drewno połączymy tu z tradycyjnym malowaniem tynków ścian. Drewniane panele przy oknach mogą współgrać z materiałem wykorzystanym do wykończenia tarasu lub balkonów i stanowić piękną całość zbliżającą Twój dom do natury.
  • Elewacje kamienne lub ceglane na zawsze pozostaną w modzie, choć dziś odchodzi się od całościowego wykończenia kamieniem na rzecz uzupełniania go klasycznym, malowanym tynkiem. 

elewacja wrocław

Dlaczego warto zadbać o elewację domu?

Nowa elewacja to najlepszy sposób na odświeżenie domu, szczególnie tego, który został wybudowany już wiele lat temu i na tle bardziej nowoczesnych osiedli wygląda dość staroświecko. Wystarczy kilka zmian, drobnych poprawek, by Twoje cztery ściany zamieniły się z kolejnego domu w szeregu na ten, który zwróci uwagę przechodniów i będzie wyglądał jak wyjęty z magazynu wnętrzarskiego. Pozwól, by stylowe wnętrza Twojego domu pasowały do tego, jak prezentuje się całemu światu – nowa elewacja będzie cieszyć także Twoje oko za każdym razem, gdy wyjdziesz na ogród czy będziesz wracać do domu. Elewacje zewnętrzne we Wrocławiu wykonuje firma z wieloletnim doświadczeniem – Stylbud.

Remont elewacji – o tym warto pamiętać

Jeśli decydujesz się na gruntowny remont domu, chcesz coś zmienić i planujesz drobne poprawki elewacji, zastanów się czy nie jest to najlepsza okazja na docieplenie budynku. Wiele osób odkłada takie plany „na później”, obawiając się jak wiele pracy będzie to wymagać i że po dociepleniu konieczne będzie ponowne wykańczanie elewacji domu. Skoro jednak i tak planujesz jej remont, lepsza okazja na docieplenie na pewno się nie trafi! Praca będzie wymagała trochę zachodu, ale jest tego warta.

Docieplony dom to oszczędności na ogrzewaniu zimą i klimatyzacji latem. Lepiej zabezpieczone ściany utrzymują temperaturę wewnątrz niezależnie od tego, czy na zewnątrz panuje upał czy zimowe mrozy. Ocieplony dom to także dom odporny na działanie wilgoci, pleśni i grzybów – gdy pozostaje suchy, nie ma ryzyka, że w środku zaczną rozwijać się niebezpieczne dla zdrowia człowieka pleśnie. Ocieplenie pomaga zabezpieczyć ściany, okna, drzwi, a pośrednio dogrzać i zabezpieczyć także piwnicę i strych. Pomyśl o tym, jeśli remont elewacji jest w Twoich planach na najbliższe lata.